Тема 7. Фінансування спільних інвестицій на основі договорів корпорації

 

Спільна діяльність – це господарська діяльність зі ство-ренням або без створення юридичної особи, котра є об’єктом спіль-ного контролю двох або більше сторін згідно з письмовою угодою між ними. Виокремлюють дві категорії учасників спільної діяльності:

– контролюючий учасник – це сторона, котра є учасником спільної діяльності і здійснює спільний контроль та управління цією діяльністю;

– інвестор у спільній діяльності – це сторона, котра є учасником спільного підприємства і не здійснює спільного контролю за цим підприємством.

У процесі дії договору про спільну діяльність кожний з її учасників без згоди інших сторін не має права розпоряджатись своєю часткою у спільній власності. З метою досягнення результатів такої діяльності право розпорядження спільним майном, у тому числі шля-хом його відчуження, має особа, на яку покладено ведення спільних справ, за умови, що це передбачено договором і довіреністю.

Сторони за договорами кооперації повинні вести окремий фінансовий облік та складати звітність про операції, пов’язані з ви-конанням умов цих договорів (контрактів). Чинне податкове зако-нодавство покладає ведення податкового обліку результатів спільної діяльності (окремо від обліку власної діяльності) на учасника, якому доручено ведення спільних справ та управління діяльністю. Цей учасник вважається платником податку за договором про спільну діяльність. До числа його обов’язків входять:

– окремий облік результатів діяльності;

– складання відповідного податкового звіту із декларацією про прибуток, одержаний від такої діяльності;

– складання та подання до податкового органу декларації з ПДВ за результатами такої діяльності;

– виписування податкових накладних, ведення книги обліку придбання та продажу товарів (робіт, послуг);

– здійснення нарахування та сплати податку на прибуток, ПДВ та інших податків.

Частка учасника спільної діяльності без створення юридичної особи в активах, що спільно контролюються, відображається в бух-галтерському обліку цього учасника у складі відповідних активів. Кожен учасник спільної діяльності відображає у своїй фінансовій звітності:

а) активи, задіяні у спільній діяльності, які він контролює, або свою частку в активах, що спільно контролюються;

б) зобов’язання, які він узяв для здійснення цієї діяльності;

в) свою частку в будь-яких зобов’язаннях, узятих разом з іншими учасниками стосовно цієї діяльності;

г) дохід або витрати, які є результатом спільної діяльності.

Податкові органи ведуть облік договорів про спільну діяль-ність на підставі копій цих договорів, які після їх укладення на-правляються платником податку до державної податкової адміністрації за його місцезнаходженням. Після взяття на облік договору в дер-жавній податковій адміністрації йому присвоюється обліковий номер.

Платник податку самостійно за загальновстановленим поряд­ком визначає суму податку на прибуток, одержаний від спільної діяль-ності. При визначенні оподатковуваного прибутку до складу валового доходу платника податку не включається суми грошових або майнових внесків, що надходять згідно з договорами про спільну діяльність без створення юридичної особи.

Виплата учаснику частини доходу від спільної діяльності здійснюється у такому порядку:

а) платник податку визначає результати спільної діяльності на кінець звітного періоду і розподіляє суму одержаного прибутку між учасниками згідно з умовами договору;

б) платник податку нараховує та утримує податок у розмірі 25 % доходу, нарахованого окремо кожному учаснику договору;

в) податок вноситься до бюджету до/або одночасно із ви-платою учаснику спільної діяльності належного йому доходу;

г) платіжний документ, який надається платником податку банківській установі, що його обслуговує, повинен відображати суму доходу учасника, що підлягає виплаті, а також утриману з цього до-ходу суму податку;

д) у разі, коли доходи від спільної діяльності не розподіляють­ся протягом звітного періоду з метою оподаткування, вони вважаються розподіленими між учасниками згідно з умовами договору про спільну діяльність на кінець такого звітного періоду і підлягають оподат-куванню у загальновстановленому порядку.

Якщо протягом звітного періоду витрати, понесені платником податку у зв’язку з проведенням спільної діяльності, перевищують доходи, отримані від таких операцій, то балансові збитки переносяться на зменшення прибутку наступного звітного (податкового) кварталу, а також кожного з наступних 20-ти звітних (податкових) кварталів до повного погашення суми таких збитків. Якщо сума таких балансових збитків не погашається за рахунок отриманих валових доходів у згаданому порядку, то сума прибутку наступних звітних (податкових) кварталів, який одержаний від спільної діяльності і підлягає розподілу між учасниками договору, не зменшується на непогашену суму таких балансових збитків.

Якщо у разі повного припинення спільної діяльності платник податку – учасник такої діяльності – отримує кошти або майно, вартість яких перевищує балансову вартість внесених коштів або май-на, то сума перевищення включається до валового доходу такого учасника. Якщо сума коштів або вартість майна менша за номінальну вартість внесених учасником коштів або майна, сума збитків від-носиться до складу валових витрат платника податку у податковий період отримання такої компенсації, але не раніше періоду повної ліквідації спільної діяльності.

Юридичні особи, що отримують дохід від спільної діяльності, з якого утримано податок, не включають такі доходи до складу валового доходу.

Учасником спільної діяльності без створення юридичної особи може бути іноземний інвестор. Загальний порядок здійснення такої спільної діяльності є такий самий, як і без його участі. Особливості стосуються лише порядку реєстрації таких договорів, оподаткування внесків у таку діяльність та валютного регулювання і оподаткування у разі репатріації доходів.

Договори кооперації за участю іноземного інвестора підляга­ють державній реєстрації. Реєстрація договорів (контрактів) відповідно до Закону України “Про режим іноземного інвестування” є підставою для здійснення іноземної інвестиції за такими договорами.

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Наверх ↑